• Ev
  • Evde Dondurma Yapımı
Evde Dondurma Yapımı

Sosyal medyada paylaş

Veya bu URL’yi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Evde Dondurma Yapımı

  • Orta

Talimatlar

Paylaş

1:12 Ev Yapımı Dondurma Makinesiyle Vanilyalı Dondurma

1 paket krema(200 ml)
70 ml süt
50 gr toz şeker
1 çay kaşığı vanilya özütü

İşe önce ev yapımı dondurma makinasının düzeneğiyle başlayacağız. Bunun için, iç içe geçebilen 2 kaseye ihtiyacınız olacak. Büyük olanın içine temiz bir bez yerleştirin. Üzerine yaklaşık 2 litre su ve 1 avuç tuz ekleyin. Tuz iyice eriyene kadar karıştırın. Burada mutfak bezi kasenin kaymasını engelleyecek. Tuz ise buzun sıfır dereceden daha soğuk olmasını sağlayacak. Böylece dondurma daha çabuk kıvamını bulacak.

Tuzu iyice erittikten sonra, ortasına daha ufak bir kase yerleştirin ve yüzmesini engellemek için ortasına bir ağırlık koyun. Kasenin dibine değmesin ancak biraz alçalsın. Ev yapımı dondurma düzeneğini bu şekilde buzluğa koyun ve bir gece dondurun. Buz iyice donduktan sonra küçük kaseye 1 paket krema ekleyin. 50 gr toz şeker ve 70 ml sütü ekleyin. 1 çay kaşığı vanilya özütünü ekleyin. Vanilya özütünüz yoksa yarım paket vanilin de koyabilirsiniz. Karışımı el mikseri ile yaklaşık 15 dakika iyice çırpın. Çırparken kabın kenarlarını iyice sıyıra sıyıra çırpmaya dikkat edin. 15 dakikanın sonunda vanilyalı dondurmanız hazır. Bu haliyle biraz daha dondurduktan sonra yemeye hazır. Biraz daha şenlendirmek isterseniz, 150 gr donmuş çileği mutfak doğrayıcısına atıp çekin. Çilekleri dondurmaya ekleyip iyice karışana kadar çırpın. Çilekler donuk olduğu için dondurmayı daha da soğutup kıvamını da kalınlaştıracaktır. Karışımı bir kaba alıp, bir gece buzlukta bekletin. Ev yapımı, çok kolay ve makineye gerek kalmayan dondurmanız hazır. Bu sıcaklarda içinizi serinletmesi ümidiyle, yerken beni de anarsanız benden mutlusu olmaz.

4:10 Poşette Pratik Dondurma

2 paket krema(400 ml)
140 ml süt
100 gr Şeker
2 çay kaşığı vanilya özütü veya 1 paket vanilin
1 büyük kase buz
1 avuç tuz

Büyük boy çift kilitli poşetin içine, 400 ml krema, 100 gr toz şeker, 140 ml süt ve yarım çubuk vanilyanın çekirdeklerini koyun. Eğer vanilya çubuğunuz yoksa 1 paket vanilin veya 2 çay kaşığı vanilya özütü de koyabilirsiniz. Fazla havasını alıp ağzını kapatın. Eğer meyve, tahin veya kahve gibi farklı aromalarda bir dondurma isterseniz onu da poşete eklemeyi unutmayın. Ardından ekstra büyük boy kilitli poşetin içine buzların ve tuzun yarısını koyun. Üzerine malzemeleri koyduğunuz poşeti koyup kalan buzları ve tuzu ekleyin ve onun da ağzını kapatın. Bu şekilde bir mutfak bezini poşetin etrafına kapayıp köşelerini düğümleyin ve 15 dakika boyunca iyice çalkalayın. 15 dakikanın sonunda nefis ev yapımı ve çok hızlı dondurmanız hazır. Üzerine çikolata sos ve fındık da ekleyince yeme de yanımda yat diyen bir hal alıyor.

7:17 Bildiğimiz Usul “Ev Yapımı Dondurma”

3 paket krema(600 ml)
210 ml süt
150 gr şeker
3 çay kaşığı vanilya özütü veya 1,5 paket vanilin

Büyükçe bir kaseye, 3 paket kremayı, 210 ml sütü ve 150 gr toz şekeri ekleyin. Aroma vermesi için ise 3 çay kaşığı vanilya özütü ekleyebilirsiniz. Farklı aromalı bir dondurma isterseniz onları da bu aşamada ekleyebilirsiniz. Eğer meyveli bir dondurma yapacaksanız meyveleri önceden dondurup, robottan çekerek ekleyebilirsiniz. Şekerler eriyip tüm malzemeler karışana kadar çırpıcı ile çırpın. Kasenin üzerine bir kapak kapatıp, derin dondurucuya yerleştirin. Sorbe ve yoğurtlu dondurmadan da bildiğimiz gibi, her yarım saatte bir çıkarıp 2-3 dakika tekrar çırpın. Bu çırpma sayesinde dondurma donarken içine çok daha fazla hava hapsedecek ve donduğunda bile yumuşak ve kolay yenebilen bir dokusu olacak.
Bu şekilde 4-5 saatin sonunda nefis ev yapımı dondurmanız hazır olacak.

Evde Dondurma Yapmanın Eğlenceli ve Komik 3 Yolu

www.birtutambaharat.com

tarif: Refikanınmutfagı

(Visited 110 times, 1 visits today)

Tarif Yorumları

Bu tarif için henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu yazmak için aşağıdaki formu kullanın
geri
Evde Yoğurt Yapımı | Ev Yapımı
ileri
Tavuk Tandır
geri
Evde Yoğurt Yapımı | Ev Yapımı
ileri
Tavuk Tandır

Yorumunu ekle